آرشیو پرسش و پاسخ سرطان

سوال: خانم 24 ساله/ دانشجو/ سابقه بیماری قبلی: فیبروادنوما/ درحال حاضر هیچ دارویی مصرف نمی کنم/ شرح مختصری از مشکل: در سن 15 سالگی دچار فیبروادنوما درسینه ی راست شدم که با جراحی خارج کردند. دختر عمه ام نیز در سن 40سالگی در اثر سرطان سینه فوت نمود. آیا احتمال سرطان سینه در آینده را دارم؟

جواب: فیبر ادنوم خوش خیم می باشد و خطر بدخیمی ندارد ولی هر فردی بعد از 40 سالگی بایستی برای پیشگیری و غربالگری مراجعه کند.

=============

سوال: خانم 27 ساله/ متصدي امور دفتري/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: در حال حاضر مشكل خاصي ندارم امادر خانواده سابقه سرطان داريم. مادر من دچار سرطان خون بوده اند(حدود 20 سال قبل). سوالم اين است كه امكان ابتلاي من به اين بيماري چگونه است و چگونه مي‌توانم از آن پيشگيري نمايم؟

جواب: این بیماری ارثی نیست و نیازی به پیشگیری ندارد. شما می توانید با مراجعه به پزشک چکاب سالانه یا هر شش ماه یکبار انجام دهید.

=============

سوال: خانم 15 ساله/ دانش آموز/ بیماری خاصی نداشتم ولی هنگام سرماخوردگی پزشک می گفت آسم خفیف داری/ چندین بار از پاف استفاده می کردم ولی نه همیشه/شرح مختصری از مشکل: من در روزهای 5شنبه و جمعه به باشگاه بدمینتن می روم و در هنگام ورزش دیگران به من می گویند چرا رنگت سیاه شده، در ضمن آسم خفیف دارم و دارویی استفاده نمی کنم. گاهی سرگیجه می گیرم. ممکن است سرطان ریه باشد؟

جواب: سن 15 سالگی سن ابتلا به سرطان نیست. مشکل شما بیشتر مربوط به آسم می باشد. ضمنا بهتر است به متخصص قلب نیز مراجعه نمایید.

=============

سوال: آقای 32 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ اکنون مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: سه سال پیش مبتلا به توفان تیروئیدی شدم که بعد از استفاده از متی مازول و پی تی یو، دو سال پیش 12 واحد ید 131 گرفتم اکنون مدت 7 ماه است که وضعیتم کم و بیش ثابت شده و به سمت کم کاری متمایل گردیده در ابتدا که پزشکان مورد را بدخیم تشخیص ندادن اکنون احتمال بدخیم شدن وجود دارد؟ با تشکر

جواب: احتمال بدخیم شدن بسیار کم است ولی معاینات هر شش ماه توسط پزشک را انجام دهید.

=============

سوال: خانم 58 ساله/ بیکار/ جراحی فیبروکیستیک 16 سال قبل انجام داده ام/ داروهای فشارخون و آریتمی دهلیزی استفاده می کنم/ شرح مختصری از مشکل: فرو رفتگی نوک یک سینه از یک سال قبل.

جواب: حتما به پزشک جراح سینه مراجعه نمایید. احتمال سرطان سینه در شما وجود دارد.

=============

سوال: خانم 33 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ قرص ال دی مصرف میکنم/ شرح مختصری از مشکل: چند ماه پیش به علت بیماری کیست آندومتریوز، تحت عمل جراحی قرارگرفته ام می خواهم بدانم این بیماری باسرطان ارتباطی دارد یا نه؟

جواب: بهتر است از قرص ال دی بیشتر از 8 سال استفاده نشود. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در بیماران با اندومتریوز وجود دارد ولی زیاد نیست. بهتر است هر شش ماه برای معاینات به متخصص زنان مراجعه کنید.

=============

سوال: آقای 26 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی دارم/ مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: با سلام، من مدت حدود یک سال است که دچار مشکلات مزاجی هستم و به صورت تناوبی دچار اسهال و یبوست می شوم و اغلب با درد در ناحیه سمت چپ شکم زیر دنده ها مواجعه هستم. آیا این علائم می توند نشانه بیماری خاصی باشد؟

جواب: بیشتر در شما بیماری سندروم روده تحریک پذیر مطرح می شود که بهتر است به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید. کم کردن استرس در شما کمک کننده است.

=============

سوال: خانم 30 ساله/ کارمند/ هیچگونه سابقه سرطان پستان و هر سرطان دیگری در خانواده وجود ندارد/ اسپرونولاکتون25 و سیپروترون کامپوند و مولتی کمپلکس و سفالکسین500/ شرح مختصری از مشکل: مدتی پیش به مدت چند روز التهاب پستان داشتم و علائم آن نیز حرارت بالای سینه ها و سوزش در ناحیه نوک پستان. و بعد از مدتی نیز برطرف شد. آیا علائم سرطان پستان می باشد؟

جواب: خیر. بیشتر نشان دهنده التهاب غدد شیری می باشد بهتر است با انجام یک سونوگرافی از سینه ها آن را پیگیری نمایید.

==============

سوال: خانم 46 ساله/ کارمند/ سابقه مشکل معده دارم/ داروهای معده قبلا مصرف کرده ام/ شرح مختصری از مشکل: مدتی ست از سوزش زبان و دردهای مبهمی دردهان و لثه شاکی هستم طعم دهانم تلخ و شور و در بعضی مواقع سقف دهانم نرم می باشد سابقه سرطان معده در پدر بزرگم و سرطان رحم در مادرم داشته ایم لطف بفرمایید راهنمایی نمایید. سپاسگزارم

جواب: مشکلات شما بیشتر مربوط به ناراحتی های گوارشی می باشد. مصرف دارو جهت مشکلات معده لازم است. در صورت عدم مصرف سیگار ریسک تومورهای دهان و لثه در شما بسیار کم است.

==============

سوال: خانم 40 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: اخیرا اعلام شده به کودکان برنج ندهید زیرا سرطان زا می باشد آیا تمام برنج ها را از برنامه غذایی کودکان حذف نماییم یا فقط برنج های وارداتی و هندی؟ باتوجه به اینکه کودکان بیش تر علاقه مند به برنج هستند لطفا راهنمایی لازم رابفرمایید.

جواب: هیچ مطالعه ای ثابت نکرده که خوردن برنج برای کودکان و یا بزرگسالان مضر می باشد کودکان هم می توانند برنج مصرف کنند.

==============

سوال: خانم 42 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: سلام مادربزرگ و مادربزگ من به علت سرطان روده بزرگ فوت کرده اند. خودم هم دردستگاه گوارش نفخ روده و گاهی اوقات یبوست دارم. نیاز به بررسی است؟

جواب: اگر مادر شما هم به سرطان روده مبتلا بوده ریسک سرطان روده در افراد خانواده شما وجود دارد که بهتر است آزمایشات مدفوع هر شش ماه انجام گردد و حداقل یک بار برای کولونوسکوپی به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

==============

سوال: آقای 29 ساله/ نظامی/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: حدود 10 روز است که دانه کوچکی در کنار نوک سینه ام درامده است به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی کرد گفت باید تا 2ماه صبر کنم بعد اگر رفع نشد مجددا مراجعه کنم میخواستم بدانم خطرناک است یا نه واقدامات دیگری نیاز دارد؟

جواب: در صورتی که این ضایعه بیشتر از یک ماه باقی مانده باشد بهتر است نمونه برداری شود. در غیر این صورت بهتر است فقط پیگیری شود.

==============

سوال: آقای 36 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ سابقه مصرف دارو ندارم/ شرح مختصری از مشکل: وجود خون در آزمایش ادرار اول و عدم وجود خون در آزمایش بعدی به فاصله یک ماه، سونوگرافی طبیعی

جواب: شایعترین علت، وجود سنگ یا شن می باشد ولی در صورت باقی ماندن خون در ادرار بایستی بررسی بیشتر انجام گردد مانند سیستوسکوپی. معمولا سرطان مثانه در سنین پایین نادر است.

==============

سوال: خانم 29 ساله/ کارمند/بیماری خاصی ندارم/ داروی خاصی مصرف نمی کنم/ آیا در آزمایش ESRبالا ی 55 و CRPمثبت با PLCTبالا میتوان به سرطان های مختلف مشکوک شد؟

جواب: این ازمایشات اختصاصی نمی باشد ولی میتواند نشانه التهاب یا هر بیماری دیگر مانند روماتیسم باشد. بایستی تستهای مختلف جهت تشخیص انجام گردد.

==============

سوال: آقای 39 ساله/ کارمند/ سابقه بیماری قبلی: بیماری پوستی/ داروی مصرفی: بتا متازون/ مشکل: خارش سر

جواب: در صورت استفاده کامل و منظم از داروی تجویز شده و عدم پاسخ مناسب و وجود خارش و ضایعات جهت اقدامات تشخیصی دقیق تر بخصوص انجام نمونه برداری می بایست به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

==============

سوال: آقای 50 ساله/ دبیر/ داروی مصرفی: امپرازول/ بیماری خاصی  ندارم/ شرح مختصری از مشکل: درد و سوزش در سمت راست ناف دارم و زياد ترش مي كنم

جواب: شما بیشتر مشکل افزایش اسید معده و تورم معده دارید بهتر است با مراجعه به فوق تخصص گوارش برای اندوسکوپی مراجعه نمایید.

==============

سوال: آقای 37 ساله/ کارمند/ دارو مصرف نمی کنم/ سابقه بیماری در این مورد نداشتم/ شرح مختصری از مشکل: من مدت 2 سال است که درد شکمی دارم.بیشتر این درد از پایین شکم شروع می شود سپس به بالای شکم سرایت می کند.به نظر شما چکار کنم؟

جواب: شما میبایستی از شکم سونو گرافی انجام دهید جهت مشکلات معده به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید.

==============

سوال: خانم 30 ساله/ کارمند/ داروی خاصی مصرف نمی کنم/ سابقه بیماری قبلی ندارم/ شرح مختصری از مشکل: مادرم در سن 46 سالگی به سرطان کولون مبتلا شدند و فوت کردند. اقدامات پیشگیری جهت اعضای خانواده چیست؟ ضمنا من به تازگی دچار معده دردهایی به فواصل چند ماه شده ام که بیماری مادرم نیز با مشکل معده شروع شد .با تشکر

جواب: بهتر است از ده سال پایین تر از سن مادرتان از 36 سالگی آزمایشات مدفوع سالیانه و جهت کولونوسکپی به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید. (از سن 36 سالگی(

==============

سوال: خانم 44 ساله/ خانه دار/ هيچ داروي مصرف نکرده ام وپزشك هم برايم دارو تجويز نكرده/سابقه بیماری قبلی ندارم/ شرح مختصری از مشکل: پيداشدن دوتوده همانزيوم در لپ چپ و راست كبد مشاهده شده به پزشك مراجعه كردم داروي ثجويز نكرد آيا در آينده مشکلي برايم پيش نمی آيد براي درمان بنده را راهنماي كنيد. باتشكر

جواب: همانژیوم خوش خیم است هیچ درمانی نیاز ندارد.

==============

سوال: مردی هستم 46 ساله از 20 سالگی روزی 10 نخ سیگار می کشم شغلم رانندگی تاکسی است. مدتی است نفسم تنگ می شود و سرفه هم زیاد می کنم میخواستم ببینم این سرفه ها می تواند به علت سرطان باشد؟

جواب: مصرف سیگار یکی از عوامل مستعد کننده فرد به همه سرطان ها بخصوص سرطان ریه می باشد و مصرف طولانی مدت سیگار منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه می گردد. همچنین یکی از علایم هشدار دهنده ابتلا به سرطان، سرفه می باشد که نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی علت سرفه از طریق معاینه، اقدامات آزمایشگاهی و تصویر برداری می باشد که توصیه می گردد در این خصوص اقدام نمایید.

علل سرفه: عفونت های دستگاه تنفسی، حساسیت و آسم، سرطان ریه، برخی از مشکلات قلبی، عوارض دارویی است.

==============

سوال: خانمی هستم 31 ساله که دو بچه یکی 8 ماهه و دیگری 2 ساله دارم که برای خرید و کارهای روزانه آنها را با خود بیرون از منزل می برم، آیا برای آنها نیز باید کرم ضد آفتاب استفاده کنم و بهترین کرم ضد آفتاب کدام است؟

جواب: سوال بسیار بجایی است و به شما باید تبریک گفت که به فکر محافظت از پوست کودکانتان هستید. اثرات مخرب نور خورشید بر روی پوست از کودکی تا سن جوانی بسیار مهم است. زیرا نوزادان و کودکان پوست نازکتر و ظریفتری نسبت به بزرگسالان دارند که باعث می شود پوستشان بیشتر از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید آسیب ببیند. برای محافظت کامل از پوست نوزادان، شیر خواران و کودکان نوپا اول از همه بهتر است آنها در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرند. دوم اینکه علاوه بر استعمال کرم های ضد آفتاب، لباس های آستین بلند و یقه دار، کلاه با لبه پهن بپوشند و بیشتر در سایه قرار بگیرند تا بهتر محافظت شوند. آنچه برای کودکان توصیه می شود استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی حداقل  30 « spf=30» است. لیکن نوع تجاری خاصی از کرم های ضد آفتاب توصیه نمی شود. بسیاری از شرکتهای تجاری تولید کننده کرم های ضد آفتاب، کرم ویژه شیرخواران و خردسالان نیز تولید می کنند که می توانید هنگام خرید مشورت نموده و کرم مخصوص کودکان را تهیه نمایید. اولین بار کرم ضد آفتاب را بر روی قسمت کوچکی از پوست فرزند خود بمالید تا مطمئن شوید که واکنش پوستی حساسیتی به آن نداشته باشد.

=============

سوال: آیا استرس و فشارهای روحی – روانی باعث ایجاد سرطان می شود؟

جواب: استرس تأثیر زیادی بر روی بدن انسان دارد. زیرا باعث تغییر در سطح هورمون ها و همچنین تأثیر بر روی سیستم ایمنی می گردد. استرس می تواند در ایجاد بیماریها سهم داشته باشد. تاکنون هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه استرس و اثرات آن باعث سرطان شود وجود ندارد. مطالعات و تحقیقات زیادی در مورد تأثیر استرس بر روی بدن و نقش آن در ایجاد سرطان انجام شده است. مطالعات اخیر نشان داده است که استرس خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد. حوادث استرس زا می تواند باعث شود که برخی از افراد از خود غافل شوند و عادات ناسالم بهداشتی پیدا کنند. بعنوان مثال ممکن است شروع به مصرف مواد دخانی، نوشیدن بیش از حد الکل، مصرف تفریحی مواد و داروها کنند و از نظر تغذیه دچار پرخوری یا کم خوری شوند. با توجه با اینکه عادات ناسالم فوق می تواند باعث بروز سرطان های خاصی گردد. بنابراین استرس به صورت غیر مستقیم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. لذا به توصیه های زیر توجه کنید:
-    تا جایی که می توانید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
-    سعی کنید مواد غذایی تازه همراه با میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنید.
-    ساعاتی از روز را استراحت کنید حتی اگر نمی توانید بخوابید، دراز بکشید، پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار داده و استراحت کنید.
-    هر روز مقدار زیادی آب بنوشید.
-    هر روز بطور منظم ورزش کنید، حتی 20 دقیقه پیاده روی اطراف خانه هم بسیار مفید است.
-    از مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار اجتناب کنید.
==============
سوال: آیا وجود خون در مدفوع بعلت سرطان است؟

جواب: وجود خون در مدفوع علل مختلفی دارد که عبارتند از: بیماری های مختلف مقعد نظیر بواسیر، شقاق، بیماری های عفونی دستگاه گوارش مثل عفونت شیگلایی و سرطان های دستگاه گوارش که جهت تشخیص دقیق نیاز به مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات لازم است.
==============
سوال: آیا وجود سرفه مزمن و مشاهده رگه های خون در خلط خطرناک است؟

جواب: سرفه های خشک بدون خلط به صورت مزمن و پس از سرما خوردگی میتواند به علت تحریک راههای هوایی و حساسیت باشد ولی درافراد با سن بیش از 40 سال و در  صورت مصرف سیگار سرفه های خلط دار همراه با  رگه های خون و یا تنگی نفس نیاز به عکس قفسه سینه و مراجعه به پزشک دارد. در افراد سیگاری و سنین بالاتر از 40 سا ل بدخیمی های ریه و عفونت های ریوی از عوامل مهم این مشکلات می باشد.