سوالات متداول در واحد واگیر

 

سوال متداول

 

 

سوال متداول

 

 

 

 

آيا زگيل تناسلي هميشه علامت‌دار است؟

خير. يعني ممكن است در ظاهر فرد علائمي نداشته باشد ولي ويروس عامل زگيل تناسلي را بدون هيچ علامتي دفع كند. در خانمها نيز ممكن است زگيل در قسمت داخلي دستگاه تناسلي باشد و گاهي با خونريزي خود را نشان دهد. 

 

 

 

آيا خطر آلودگي و ابتلا به ايدز در زن و مرد مساوي است؟

خير، زنان به علت ساختار فيزيكي بدن، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا قرار دارند. 

 

 

 

آيا تب مالت از شخصي به شخص ديگر مي‌تواند انتقال داده شود؟

انتقال اين بيماري از شخصي به شخص ديگر بي‌نهايت كم است. ( از طريق تماس شخص با شخص ) مادراني كه بچه شير مي‌دهند ممكن است به نوزادشان اين بيماري منتقل شود. انتقال از طريقه رابطه جنسي هم گزارش داده شده است. اگر نوزاد با شخص در خطر براي تب‌مالت معالجه شوند، خطر مبتلا شدن براي هر دو از طريق رابطه جنسي و يا شير داده بچه در 3 روز كاهش پيدا مي‌كند. اگرچه غير معمول است اما انتقال ممكن است از طريق آلودگي دستمال كاغذاي و ... هم صورت مي‌گيرد.

مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري چه مراكزي هستند؟

مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري زير نظر دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور فعاليت مي‌كنند. خدمات در اين مراكز رايگاه بوده و افراد با رفتارهاي پرخطر مي‌توانند با مشاوره تلفني و يا حضوري اطلاعات لازم را كسب نمايند و در صورت صلاحديد مشاوران ،‌ براي آزمايش رايگان ارجاع مي‌شوند. اين مراكز با نام مراكز مشاوره ايدز در سامانه تلفني 118 ثبت شده اند.

 

 

نماد ایدز رنگ قرمز است

1- ايدز چيست؟

ايدز AIDS يعني بيماري نقص ايمني اكتسابي، يك بيماري عفوني مزمن است كه توسط ويروسي بنام HIV ايجاد مي‌شود كه باعث آسيب به سيستم ايمني بدن مي گردد.

 

2- HIV چيست و چگونه به سيستم ايمني بدن آسيب مي رساند؟

HIV يا ويروس نقص ايمني انسان وقتي وارد بدن مي شود به داخل سلولهاي ايمني يا سلولهاي دفاعي بدن مي رود، خودش با استفاده از اين سلولها و در درون آنها تكثير يافته و آنها را نابود مي كند و با كاهش سلولهاي دفاعي بدن، سيستم ايمني بدن تضعيف مي كند. اين ويروس با ورود به بدن تا آخر عمر دربدن مي ماند.

 

3- اگرسيستم ايمني بدن ضعيف شود چه اتفاقي مي افتد؟

وقتي سيستم ايمني بدن ضعيف مي شود قدرت و توانايي بدن در برابر عوامل خارجي و عفونتها كاهش يافته در نتيجه فرد به عفونتهاي مختلف (ريوي، اسهالي، پوستي) شديد و بعضي از سرطانهاي نادر مبتلا مي شود.

 

4- چه مدت طول مي كشد تا سيستم ايمني بدن فرد آلوده به عفونت HIV ضعيف شود ؟

فاصله زماني بين ورود ويروس به بدن و ضعيف شدن سيستم ايمني بدن مرحلة عفونت يا دورة بدون علامت مي گويند.

در دورة بدون علامت فرد ظاهري كاملاً سالم دارد و هيچ علامت خاصي ندارد و فقط با انجام آزمايش خون مخصوص HIV مي توان عفونت را تشخيص داد. طول مدت اين دوره در افراد مختلف، متفاوت است و ممكن است كمتر از يك سال تا بيش از 10 سال بعد از ورود ويروس به بدن باشد.

 

5- اهميت دوره بدون علامت در چيست؟

اهميت دورة بدون علامت در اين است كه بدانيم از ظاهر افراد نمي توان متوجه شد كه به عفونت HIV مبتلا هستند يا نه، مرد يا زن ،‌جوان يا پير، هيكل درشت، اندام زيبا، تميز و بهداشتي و وسواس بودن و نداشتن علامت دليل برنداشتن عفونت نيست. پس با هر سن و جنس و هيكلي كه هستيم اگر رفتار پرخطر درگذشته داشته‌ايم ممكن است عفونت را داشته باشيم و براي انجام آزمايش مراجعه كنيم.

و به ياد داشته باشيم، هر فرد زن يا مرد، با هر نژاد و هر سني ممكن است عفونت را داشته باشد و پيشگيري هاي لازم را براي همه و هميشه رعايت كنيم.

به طوركلي به دليل وجود همين دورة بدون علامت است كه خطر انتقال عفونت HIV افزايش مي يابد، در واقع افراد آلوده از آلودگي خود بي‌خبرند و ديگران نيز از ظاهر آنها متوجه عفونت آنها نمي شود. درنتيجه پيشگيري را رعايت نمي كنند.

پس نكات پيشگيري از ايدز هميشه و براي همه رعايت شود.