سوالات متدوال در واحد آموزش سلامت

 

سؤالاتی پیرامون دستگاه بلوتوث

 

1. برد دستگاه بلوتوث چقدر می باشد؟

برد دستگاه در حالت عادی و در فضای باز و بدون مانع، حداکثر 30 متر می باشد. بدیهی است که امواج بلوتوث، در صورت برخورد با هر گونه مانعی قدرتشان کاهش می یابد و از برد مفید دستگاه کاسته می شود که این افت برد در موارد مختلف مانند مانع چوبی، شیشه ای، بتنونی یا ... تغییر خواهد کرد. همچنین ضخامت این موانع نیز تأثیرگذار خواهد بود. لذا توصیه می شود دستگاه در سالن انتظار مرکز بهداشتی درمانی نصب شود.

 

2. چرا برخی از فایل ها روی تلفن‌های همراه اجرا نمی شود؟

گوشی های همراه تمام فرمت های تصویری و ویدیویی را پشتیبانی نمی کنند. فایل ارسالی خود را از نوعی انتخاب کنید که روی اکثر تلفن های همراه قابل اجرا باشد، مانند فایل:gif و jpg

 

3. چرا پس از روشن شدن سیستم، برنامه به صورت خودکار اجرا نمی شود؟

وارد بخش تنظیمات شوید و از سربرگ تنظیمات عمومی، گزینه اجرای خودکار هنگام شروع به کار سیتم عامل را تیک بزنید. مشکل شما رفع خواهد شد.

 

4. نوشته های نرم افزار به شکل کاراکترهای نامشخص مانند ؟؟؟؟ نمایش داده می شود، علت چیست؟

این مسأله مربوط به تنظیمات زبان سیستم عامل شما می باشد. تنظیمات لازم در فایل راهنمای نرم افزار به طور کامل شرح داده شده است. این فایل در مسیر نصب نرم افزار قرار دارد.

 

5. تلفن همراه‌ ام توسط نرم افزار شناسایی نمی شود، علت چیست؟

در مرحله اول از فاصله خود با فرستنده مطمئن شوید، یعنی در منطقه پوشش دهی دستگاه قرار دارید. سپس از تنظیمات تلفن همراه خود مطمئن شوید.

 

6. منظور از سهم غذایی چیست؟

برای هر یک از گروه‌های غذایی در هرم غذایی مقدار سهم (سروینگ) خاصی توصیه شده است حال ممکن است بپرسید چه مقدار از غذاهای موجود در هرم یک سهم محسوب می‌شود؟میزان سهم در گروه‌های مختلف متغیر است. به عنوان مثال در گروه غلات یک کف دست نان (سی گرم) یا دو قاشق غذاخوری بزرگ برنج پخته یا یک عدد سیب زمینی کوچک (نود گرم) یا یک عدد کیک یزدی کوچک (چهل و پنج گرم) یک سهم محسوب می‌شود. در گروه لبنیات یک لیوان شیر یا ماست یا دو لیوان دوغ یک سهم به شمار می‌آیند. درگروه میوه‌ها یک عدد میوه کوچک یا متوسط یا نصف لیوان آبمیوه یا یک چهارم لیوان میوه خشک یک واحد در نظر گرفته می‌شود.در گروه گوشت سی گرم از هر نوع گوشت یا یک عدد تخم مرغ یک سروینگ یا سهم به شمار می‌رود. در گروه سبزی‌ها نصف لیوان سبزی پخته یا یک لیوان خام آن یک سهم محسوب می‌شود.

 

7. منظور از هرم غذایی چیست؟

هرم غذايي نشان دهنده گروه هاي غذايي و موادي است كه در هر گروه جاي مي گيرند و در واقع اصول تغذیه صحیح را بیان می‌کند. قرار گرفتن موادغذايي در بالاي هرم كه كمترين حجم را در هرم اشغال مي كند به اين معني است كه افراد بزرگسال بايد از اين دسته از مواد غذايي كمتر مصرف كنند (مانند قندها و چربي ها). هر چه از بالاي هرم به سمت پايين نزديك مي شويم حجمي كه گروه هاي غذايي به خود اختصاص مي دهند بيشتر مي شود كه به اين معني است كه مقدار مصرف روزانه اين دسته از مواد غذايي بايد بيشتر باشد (مانند گروه نان و غلات).

 

8. رفتار جنسی ناسالم یا پرخطر چیست؟

هر گونه تماس جنسی را می‌گویند كه در آن فرد از سلامت خود یا شریك جنسی خود ‌آگاه نباشد.

 

9. رفتارهای جنسی پرخطر کدامند؟

رفتارهای جنسی پرخطر عبارتند از:
داشتن شرکای جنسی متعدد
تماس‌های جنسی نامعمول ( تماس مقعدی و دهانی)
متوسل شدن به خشونت در زمان تماس جنسی
مصرف الکل، مواد مخدر و یا روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی
تماس جنسی محافظت نشده (عدم استفاده از کاندوم)
بنابراین برای پیشگیری ازHIV و ایدز در جامعه باید رفتارهای جنسی سالم را به افراد به ویژه نوجوانان و جوانان آموزش داد.

 

10. فشارخون بالا چیست؟

فشار خون بالا یا پرفشاری خون: (Hypertention): یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی، شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.

 

11. منظور از فشار خون سیستولی و دیاستولی چیست؟

 فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن ماهیچه قلب بین ضربان‌ها (دیاستول) می‌باشد. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون بطور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد..

 

12. پاشویه چیست و به چه منظور انجام می‌شود؟

پاشويه کردن یا شیتن پاها با آب ولرم يا مخلوط آب ولرم و سرکه کمک زيادي به پايين آوردن حرارت بدن مي کند. همچنين مي توان يک حوله يا دستمال را با آب ولرم مرطوب کرد و روي پا،دست ها، کشاله ران و گردن گذاشت. لازم به ذکر است از آب سرد براي پاشويه استفاده نکنيد، چون آب سرد موجب انقباض و جمع شدن رگ‌ها مي شود و تبادل دمايي را کاهش مي دهد، در نتيجه بدن نمي تواند حرارت اضافي خود را از دست بدهد. همچنین از الکل براي پاشويه به خصوص در کودکان استفاده نکنيد، چون به راحتي از طريق پوست جذب مي شود و ايجاد مسموميت مي کند. پاشویه به شستن پاها و یا انداختن پارچه خیس روی پاها محدود نمی شود. برای پاشویه می توانید یک اسفنج را به آب ولرم آغشته کنید و از بالا روی بدن بکشید. این کار نقش مهمی در پایین آوردن تب دارد.