پیام سبک زندگی سالم به شورای اسلامی شهر شیراز رسید: خصوصیات یک غذای سالم چیست؟/راهکارهایی برای بهره مندی بیشتر از مزایای پزشک خانواده

کارگاه آموزشی سلامت مردان و شیوه زندگی سالم، با حضور کارکنان شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، مسوول گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: در راستای ارتقای سلامت کارکنان، سالانه کارگاه های آموزش سلامت برای کارکنان شورای اسلامی شهر شیراز، برگزار می شود.

دکتر "محمدرضا کریمی" با بیان اینکه بیماری ها به سه دسته تقسیم می شود که شامل بیماری های قابل انتقال از انسانی به انسان دیگر، بیماری های غیر قابل انتقال از انسانی به انسان دیگر و بیماری های قابل انتقال از نسلی به نسل دیگر است، ادامه داد: پیروی از شیوه زندگی سالم و پیگیری توصیه های پزشکی در تشخیص زودهنگام بیماری ها، سبب ارتقای سلامت جامعه می شود.

او با اشاره به آداب زندگی سالم، افزود: دوری از دود سیگار، داشتن فعالیت بدنی منظم، خوردن غذای سالم، داشتن وزن ایده آل، کم کردن استرس، رعایت بهداشت فردی، حفظ سلامت در رابطه جنسی و پرهیز از رفتارهای پرخطر، مهم ترین راه های زندگی سالم است.

Shoraye Shahr Shiraz X2x

او سیگار را اصلی ترین عامل بیماری های انسدادی مزمن ریه، سرطان ریه و سرطان دهان و حنجره عنوان کرد و گفت: سیگار یک عامل خطر مهم برای سکته قلبی و سکته مغزی است؛ اگر سیگاری هستید به دنبال کمک برای ترک سیگار باشید؛ اگر سیگاری نیستید از دود سیگار دیگران دوری کنید؛ خوب است بدانیم هر پک به قلیان، معادل 40 پک به سیگار است.

این کارشناس بهداشت و سلامت در زمینه داشتن فعالیت بدنی منظم هم افزود: عضله قلب برای سالم ماندن نیاز به تمرین منظم دارد، فعالیت بدنی منظم وزن را در حد ایده آل نگه می دارد، اما لازم نیست این فعالیت پیچیده باشد.

خصوصیات تغذیه سالم

او افزود: غذای سالم، غذای متعادلی است که وزن بدن را در محدوده سالم نگه دارد؛ کلسترول، قند و فشارخون را بالا نبرد؛ خطر بیماری های مزمن را کم کند.

دکتر کریمی توصیه کرد: غذای مملو از فیبر غذایی مصرف کنید، بیشتر غذاهای با پایه گیاهی مصرف کنید تا غذاهای گوشتی؛ به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید و نانی مصرف کنید که از گندم سبوس دار درست شده باشد؛ با وعده های غذایی روزانه خود سه تا پنج سهم میوه و سبزی مصرف کنید؛ غذاهای فراوری شده را مصرف نکنید یا بسیار کم کنید.

مسوول گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه، در ادامه این توصیه ها، شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی را از مصرف بالای نمک برحذر داشت گفت: و نمکدان را از سفره حذف کنید؛ مایعات زیاد مصرف کنید تا سلامت کلیه و مجاری ادراری حفظ شود و از یبوست پیشگیری شود؛ غذا را به شیوه سالم(بخارپز و آب پز)بپزید؛ در شبانه روز حداقل دو تا چهار سهم لبنیات مصرف کنید.

Shoraye Shahr Shiraz X4x

داشتن وزن ایده آل ضامن سلامتی

او با اشاره به شیوه محاسبه توده بدنی، افزود: نمایه توده بدنی نشان دهنده اضافه وزن و چاقی است؛ نمایه توده بدنی ایده آل 18.5 تا 24.9 است.

در ادامه، دکتر کریمی گفت: اضافه وزن و چاقی خطر دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را افزایش می دهد؛ خطر سکته قلبی در افراد چاق سه برابر افرادی است که وزن طبیعی دارند و می توان برای رسیدن به وزن ایده آل، با پزشک خانواده خود مشورت کنیم.

پزشک خانواده، مشاور امین و آگاه شما برای سلامت

او با اشاره به رعایت بهداشت فردی، توصیه کرد: حفظ رابطه منظم و مرتب با پزشک خانواده و استفاده از نظرات پزشک خانواده به عنوان مشاور امین و آگاه شما، برای سلامت لازم و ضروری است.

مسوول گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه در ادامه در زمینه برنامه پزشک خانواده و خدمات ارایه شده در این برنامه، گفت:   بسیاری از مسایلی که ما با پزشک خانواده داریم به این دلیل است که مقررات مربوط به پزشک خانواده را نمی دانیم و این ناآگاهی سبب سردرگمی و زحمت ما می شود.

دکتر کریمی اضافه کرد: کتاب "ما و پزشک خانواده" برای پاسخگویی به سوالات مردمی در زمینه پزشک خانواده تهیه شده است و اطلاعات مناسبی در زمینه آشنایی با برنامه پزشک خانواده ارایه می دهد.  

Shoraye Shahr Shiraz X5x

کارشناس بهداشت و سلامت دانشگاه ادامه داد: در تمام دنیا از سالیان دور و زمان ابوعلی سینا تا کنون، به مردم توصیه شده برای سلامت خود با یک پزشک ارتباط همیشگی و مداوم داشته باشند و این نکته از سوی ابوعلی سینا در هزار سال پیش هم مورد تاکید قرار است.

دکتر کریمی به حاضران توصیه کرد: پزشک خانواده خود را با تحقیق انتخاب کنید؛ به همین دلیل به ما اجازه داده اند دو بار در سال پزشک خانواده را تغییر دهیم؛ با انتخاب درست پزشک خانواده، هزینه های تامین سلامت افراد کاهش پیدا می کند.

مسوول گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه گفت: به ازای هر 50 پزشک یک کارشناس وجود دارد که بر شیوه فعالیت پزشکان خانواده و خدمات ارایه شده از سوی این پزشکان، نظارت دارد.

او با معرفی سامانه تلفنی 1590، اضافه کرد: این شماره آماده پاسخگویی به سوالات مردم در زمینه پزشک خانواده است و گزارش های مردمی از سوی کارشناسان مربوطه پیگیری و به آنان پاسخ داده می شود.

Usfull Links نظر سنجی

کدام قسمت وب سایت معاونت بهداشت مفیدتر است؟

علمی/ آموزشی - 29.2%
تازه های پزشکی - 15.3%
اخبار / اطلاعیه - 14.8%
همه موارد بالا - 40.7%

مجموع آراء: 216
نظر دهی پایان یافته است on: 01 اکتبر 2016 - 00:00
دوشنبه, 06 خرداد 1398

Usfull Links موقعیت مکانی

 

Untitled 1

 

 

Usfull Links آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
همه روزها
576
1580
2047
10698
38444
36093
3139802

Forecast Today
816


Your IP:18.234.51.17