کارشناس حوادث دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد: استفاده از لوله های خرطومي يا آکاردئوني به عنوان دودکش بخاری، غيراستاندارد و ممنوع است

1393-8-25

کارشناس حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن هر ساله موجب مرگ بیش از 50 نفر در استان فارس و بیش از 800 نفر در کشور می شود، بنابراین رعایت نکات ایمنی به ویژه در فصول سرد سال اهمیت بسیاری دارد.

به گزارش خبرنگار وب دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، عفت هادی زاده افزود : یکی از شایع ترین علل بروز مسمومیت استفاده از لوله های فنری می باشد ، استفاده از لوله هاي قابل انعطاف فنري (خرطومي يا آکاردئوني) به عنوان دودکش به دلیل سهولت در نصب، با استقبال عمومي مواجه شده است که متا سفانه داراي مشکلاتي است که درصورت بی توجهی می تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد .

وی اظهار داشت : استفاده از اين نوع لوله ها به عنوان دودکش، به علت تکنولوژي ساخت که به صورت لايه آلمينيومي روي هم پيچيده و در طول کل لوله داراي منفذ مي باشد، غيراستاندارد و ممنوع است.

هادی زاده با اشاره به اینکه افت فشار در اين لوله‌ها زياد است و تاثير منفي در مکش سيال (دود) دارد ، بیان کرد : به علت نبود نر و مادگي در اين نوع دودکش‌ها، احتمال آب بندي شدن در محل اتصال را به طور کامل ندارد و احتمال بازگشت محصولات احتراق به محيط زياد است.

وی گفت : به دليل نوع ساختار، اين نوع دودکش با گذشت زمان شکل اوليه خود را از دست مي‌دهد و به حالت آويزان درمي آيد همچنين احتمال ايجاد پيچ و خم‌هاي نامناسب در طول دودكش وجود دارد، ضمناً وزن خود لوله آکاردئوني مي‌تواند در درازمدت موجب خارج شدن آن از محل اتصال به دهانه دودکش‌هاي ديواري و منجر به بازگشت محصولات احتراق به محيط شود.