به مناسبت روز جهانی آسم در مورد این بیماری بیشتر بدانیم

به مناسبت روز جهانی آسم در مورد این بیماری بیشتر بدانیم

1395-2-15

نخستین سه شنبه ماه می میلادی، برابر با چهاردهم اردیبهشت، در تقویم سلامت دنیا، به نام روز جهاتی آسم نامگذاری شده است.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "زهرا خسروی زادگان"، کارشناس مسوول آسم و بیماری های تنفسی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به همین مناسبت، مهم ترین پرسش ها در خصوص این بیماری را مطرح و پاسخ گفته است.

آسم چیست؟

آسم یک بیماری جدی و مزمن ریه و در بیشتر موارد، با التهاب مجاری هوایی همراه است که می تواند سبب مشکلات تنفسی شود.

مزمن بودن این بیماری به این معنا است که بیماری همیشه وجود دارد؛ حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد و در صورت تحریک مجاری هوایی در فرد مبتلا به آسم، نشانه های خس خس، سرفه، تنگی نفس و فشردگی قفسه سینه ظاهر شده، تنفس طبیعی و راحت برای بیمار دشوار می شود.

آیا آسم یک مساله مهم در امر بهداشت و سلامت عمومی است؟

بلی! بیش از 150 میلیون نفر درجهان و تعداد قابل توجهی در کشور ما، به این بیماری مبتلا هستند؛ به طوری که این بیماری سبب تحمیل هزینه زیاد، کاهش کارآیی و فعالیت مفید و ناتوانی در ادمه زندگی طبیعی بیماران در خانواده هایشان می شود.

شیوع بیماری به ویژه در کودکان و شهرهای در حال توسعه، رو به افزایش است.

برای بیمار مبتلا به آسم چه رخ می دهد؟

بیمار مبتلا به آسم دچار التهاب مزمن در مجاری هوایی است. این مساله سبب بروز نشانه های حمله آسم یعنی سرفه، خس خس، تنگی نفس، عدم تحمل ورزش و احساس فشردگی قفسه سینه می شود. نشانه های آسم، عود کننده هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند. حمله های آسم ممکن است خفیف یا شدید و گاه کشنده باشند. مراقبت های پزشکی اغلب برای حمله های شدید لازم است.

علت آسم چیست؟

علت دقیق و اصلی آسم هنوز نامشخص است. اما آنچه که تاکنون روشن شده، نشان می دهد که برخی از افراد، به ویژه شیرخواران که سابقه مثبت آلرژی (حساسیت) در خانواده دارند، زمانی که در معرض دودسیگار، گرده گیاهان و قارچ ها یا سایر عوامل حساسیت زا (مانند حیوانات خانگی، هیره ها و سوسک ها ) قرار می گیرند، شانس زیادتری برای ابتلا به آسم پیدا می کنند. برخی ازکارگران هم پس از تماس با محرک های شیمیایی استنشاقی، دچار آسم می شوند.

آیا آسم قابل پیشگیری است؟

حمله های آسم قابل پیشگیری است؛ اما برای آنکه ثابت شود که آیا خود بیماری هم به طور ریشه ای قابل پیشگیری است یا خیر، مطالعات بیشتری باید صورت گیرد. البته جلوگیری از تماس با عوامل حساسیت زای محیطی   و محرک ها، به پیشگیری از بروز آسم کمک می کند.

آسم چگونه مهار می شود؟

آسم یک بیماری مزمن است و در بیشتر بیمار نیاز به مراقبت پزشکی پیوسته و منظم دارد. بیماران مبتلا به آسم متوسط تا شدید می تونند با استفاده از داروهایی با اثربخشی طولانی مدت که پزشک توصیه می کند؛ به صورت روزانه، التهاب مجاری هوایی خود را مهار کنند و به این وسیله، از بروز نشانه ها و حمله های بیماری پیشگیری کنند. در صورت ظهور نشانه ها، دراوهایی که به سرعت بر بیماری تاثیر می گذارند مانند داروهای استنشاقی، برای تسکین آنها به کار می رود.

چگونه بیمار مبتلا به آسم می تواند بیماری خود را مهار کند؟

هر بیمار مبتلا به آسم باید پزشکی مطلع و آگاه در زمینه بیماری آسم را به عنوان طبیب معالج و مشاور درازمدت خود انتخاب کند.

پزشک و بیمار با کمک هم برنامه مشخصی برای مصرف داروها، اجتناب از عوامل آغازگر حمله آسم و مراحل درمان در صورت وقوع حمله را طراحی و اجرا می کنند.

پیگیری این برنامه و تعدیل و تغییر آن به هنگام لزوم، ممکن است برنامه ای برای تمام عمر باشد.

آیا داروها تنها راه مهار آسم هستند؟

خیر! اجتناب از عوامل محرک و مزاحمی که سبب التهاب مجاری هوایی و بدتر شدن بیماری آسم می شوند، بسیار مهم است. این عوامل آغازگر آسم نامیده می شوند. هر بیمار باید راه اجتناب از عوامل آغازگر بیماری خود را بداند و به آن عمل کند.