تلاش برای کاهش حوادث ترافیکی در فارس به رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و معاون سازمان برنامه و بودجه معرفی شد/ توزیع هزار کلاه ایمنی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورا اسلامی و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، با فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دیگر اداره ها و نهادهای استان فارس در زمینه کاهش سوانح ترافیکی، آشنا شدند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،در نشستی که به همین منظور تشکیل شده بود، گفت: با فعالیت هایی که در خصوص کاهش سوانح و حوادث ترافیکی در استان فارس انجام شد، به زودی شاهد به ثمر رسیدن تلاش های خود هستید.

دکتر "علی نوبخت"، افزود: لازم است در نشست کاهش سوانح و حوادث ترافیکی در دانشگاه، یک نماینده از سازمان آتش نشانی و یک نماینده از مجمع نمایندگان مردم شیراز در مجلس هم حضور داشته باشند.

معاون توسعه امور اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: پنج مرکز تحقیقات تروما در کشور راه اندازی شده که لازم است برای تبادل اطلاعات و تجربیات، نشست مشترک بین آنها برگزار شود.

دکتر "سعید نمکی"، با تاکید بر فرهنگسازی جامعه در کاهش تصادفات، افزود: باید به سوی آموزش پیش رفت، زیرا کلیدی ترین قسمت، پیشگیری، است.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور، ادامه داد: باید پیشگیری از حوادث و سوانح رانندگی در کنار حوادث خانگی، به صورت پایلوت در استان فارس، آغاز شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه به دلیل هزینه انسانی و مالی بالای تصادفات، بر آن شدیم که برای کاهش حوادث و سوانح ترافیکی، اقداماتی صورت پذیرد، گفت: از ابتدای سال 95، نشست هایی برای کاهش حوادث ترافیکی با حضور سازمان های مرتبط با این امر، در دانشگاه برگزار شد.

دکتر "محمدهادی ایمانیه"، افزود: همکاری خوب تیمی سازمان های مرتبط با سوانح و حوادث ترافیکی، مانند استانداری، راه و شهرسازی، شهرداری، راهداری، پزشک قانونی، دادگستری، آموزش و پرورش، هلال احمر، نیروی انتظامی، صدا و سیما و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نتایج خوبی به همراه داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه داد: لازم است برای نقاط حادثه خیز، توسعه اورژانس، خرید آمبولانس، نصب دوربین های شهری و برون، تامین اعتبار صورت پذیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیان کرد: در همین راستا، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم با تهیه و توزیع پانصد صندلی کودک اتومبیل استاندارد و یک هزار کلاه ایمنی استاندارد برای کارکنان خود در استان، برای ایمن سازی و فرهنگسازی، گام برداشتیم.

مسوول واحد غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به تحلیل وضعیت موجود در خصوص آمار بالای تصادفات، ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه با هدف پیشگیری از بروز تصادفات، پیشگیری و کاهش مرگ و میر و مصدومیت های ناشی از حوادث ترافیکی، تشکیل شد.

دکتر "سید حسام الدین نبوی زاده"، اعضای ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه را، دادگستری استان، پلیس راهور، پلیس راه استان، صدا و سیمای استان، راه و شهرسازی، شهرداری، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، اداره کل حمل و نقل و پایانه ها، هلال احمر، پزشکی قانونی، اداره برق، بیمه مرکزی استان و دیگر سازمان های مرتبط، نام برد.

مسوول واحد غیرواگیر دانشگاه، افزود: برگزاری نشست های هفتگی ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه با اعضا،اجرای مصوبات، همکاری و بر عهده گرفتن پیگیری و انجام کار به تفکیک وظایف اختصاصی هر اداره یا سازمان، تشکیل زیر کمیته عالی اختصاصی ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه به عنوان زیر کمیته طبقه بندی اقدامات، تهیه سامانه، پشتیبانی و ارتقای آن با قابلیت جمع آوری اطلاعات لازم مصدومان استان، ارایه اطلاعات به تمامی ادارات، سازمان ها، نهادها و ارگان های مرتبط با امر تصادفات، از جمله اقدامات ستاد حوادث ترافیکی دانشگاه است.

دکتر نبوی زاده، ادامه داد: اقدامات در سطح کلان برای پایه ریزی، تأمین و بهینه سازی زیرساخت ها و سطح خرد، با برطرف کردن موانع موجود در راستای استراتژی ها و دستیابی به هدف نهایی انجام می شود.

دکتر نبوی زاده، تشکیل کمیته متناظر در سطح شهرستان ها برای بررسی علل محلی سوانح و حوادث ترافیکی در سطح شهرستان ها و اتخاذ تصمیمات در سطح شهرستان ها و جهت دهی منابع در دستگاه های مختلف به بحث اقدامات پیشگیرانه، تجهیز آمبولانس های 115 به ابزار های رهاسازی مصدومان و آموزش دوره های رهاسازی مصدوم توسط کارکنان اورژانس 115 و به روز رسانی تجهیزات فعلی را از برنامه های آینده ستاد حوادث ترافیکی، بیان کرد.

در این نشست، نمایندگان سازمان های مرتبط با حوادث ترافیکی، گزارشی از وضعیت موجود و اقدامات حوزه های خود، ارایه کردند.