بیشتر بدانیم: هشدارهایی در مورد استفاده از دودکش هاي فنری

یک کارشناس حوادث در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به سرمای هوا و استفاده از وسایل گرمازا، در زمینه استفاده از دودکش هاي فنری هشدار داد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، "عفت هادی زاده" با بیان اینکه مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن هر ساله موجب مرگ بیش از 50 نفر در استان فارس و بیش از 800 نفر در کشور می شود، گفت: رعایت نکات ایمنی، به ویژه در فصل های سرد سال، اهمیت بسیاری دارد.

او استفاده از لوله های فنری را یکی از شایع ترین علت های بروز مسمومیت دانست و افزود: استفاده از لوله هاي قابل انعطاف   فنري به شکل خرطومي يا آکاردئوني به عنوان دودکش، به دلیل آسان بودن نصب، با استقبال عمومي مواجه شده است که البته داراي مشکلاتي هم هست.

هادی زاده با تاکید بر اینکه بی توجهی در این زمینه می تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد، ادامه داد:استفاده از اين نوع لوله ها به عنوان دودکش به علت تکنولوژي ساخت که به صورت لايه آلومينيومي روي هم پيچيده و در طول لوله نیز منفذ دارد، غيراستاندارد و ممنوع است.

این کارشناس حوادث اضافه کرد: به علت نبود نر و مادگي در اين نوع دودکش‌ها، احتمال آب بندي شدن در محل اتصال به طور کامل وجود ندارد و خطر بازگشت محصولات احتراق به محيط بالا می رود.

او از دست دادن شکل ابتدایی این دودکش ها در گذر زمان، به دليل نوع ساختاری که دارند را مشکلی دیگر در این زمینه برشمرد و ادامه داد: اين نوع دودکش با گذشت زمان به حالت آويزان در مي آيد؛ همچنين احتمال ايجاد پيچ و خم‌هاي نامناسب در طول دودكش وجود دارد.

هادی زاده گفت: وزن لوله آکاردئوني مي‌تواند در درازمدت باعث خارج شدن آن از محل اتصال به دهانه دودکش‌هاي ديواري و بازگشت محصولات احتراق به محيط شود.

او یادآور شد: افت فشار در اين لوله‌ها زياد است و تاثير منفي در مکش سيال(دود) دارد.