کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه در آستانه روز جهانی قلب تاکید کرد: مهربانی با قلب به کمک شناسایی به موقع عوامل خطرآفرین

کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در آستانه هفتم مهر، روز جهانی قلب، بر شناسایی به موقع عوامل خطرآفرین برای سلامت قلب تاکید کرد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، "سارا جوادپور" گفت: افزایش میانه سنی جمعیت (سالمندی جامعه) و گذار اپیدمیولوژیک بیماری ها بر اثر تغییر الگوی مصرف، شیوع رفتارهای خطرزا و رشد سریع شهرنشینی، باعث جهانی شدن عوامل خطرزا و انتقال سریع این عوامل به جوامع سراسر دنیا شده است.

او افزود: کشورهای در حال توسعه در حالی که هنوز درگیر بیماری های واگیر هستند، زیان دیدگان عمده بیماری های غیرواگیر نیز محسوب می شوند و با اینکه نظام بهداشتی این کشورها برای مراقبت های حاد طراحی شده است، باید همزمان با بیماری های غیرواگیر که به مراقبت های طولانی نیاز دارند، مبارزه کنند، بنابراین می توان گفت این کشورها بار هر دو نوع بیماری را به دوش می کشند.

این کارشناس قلب و عروق ادامه داد: همراه با مصرف بیش از اندازه و نامناسب غذا که علاوه بر چاقی، به دلیل داشتن چربی های اشباع فراوان، نمک زیاد و نیترات ها می تواند زیان های مصیبت باری برای سلامتی به دنبال داشته باشد، مصرف دخانیات و الکل همراه با عوامل خطر دیگر مانند تحرک بدنی ناکافی، تغذیه نامناسب، فشارخون بالا، اختلال چربی خون و دیابت نیز باعث افزایش روزافزون بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته قلبی و مغزی می شود و با توجه به رواج جهانی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر، کشور ما نیز از این همه گیری مستثنی نیست.

جوادپور، بیماری های قلبی عروقی را شایع ترین بیماری غیرواگیر در جهان و نخستین علت مرگ معرفی کرد که در حال حاضر هفده و نیم میلیون نفر در سال بر اثر آن جان خود را از دست می دهند و ادامه داد: پیش بینی می شود که تا 15 سال آینده این تعداد به 23 میلیون نفر می رسد.

آمار این کارشناس قلب و عروق از بروز بیماری های قلبی عروقی در استان فارس نیز حدود 41 و نیم درصد مرگ ها بود و گفت: درصد افراد زیر هفتاد سال که بر اثر سکته قلبی فوت می کنند، در استان فارس، 36 و دو دهم درصد برآورد شده است و با وجود همه این مسایل، خبر خوش آن که 80 درصد این بیماری ها با اصلاح شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی کم چرب و کم نمک، تحرک بدنی مناسب، پرهیز از دخانیات و مراقبت های دوره ای، قابل پیشگیری هستند.

او با اشاره به انتخاب شعار مهربانی با قلب – نیروبخش زندگی(Power Your Life) برای امسال، افزود: می توانیم دست به دست هم بار ناشی از بیماری های قلبی عروقی و مرگ های زودرس ناشی از آن را کاهش دهیم و به افراد در هر کجا که باشند، برای داشتن زندگی طولانی تر و با کیفیت بهتر، کمک کنیم.

کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مردم خواست تا سالانه برای اندازه گیری فشارخون، چربی های خون و قند خون و تعیین میزان خطر 10 ساله حوادث قلبی عروقی به پزشک خانواده و مراقب سلامت خود مراجعه کنند تا با تشخیص زودهنگام، از پیامدهای جبران ناپذیرآن مانند سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر بیماری ها پیشگیری شود.