پیام مدیرگروه مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه به مناسبت روز جهانی قلب/ بستر پیشگیری از بیماری های قلبی را از دوران کودکی فراهم آوریم

مدیرگروه مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آستانه روز جهانی قلب، بر فراهم اوردن بستر پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی از سنین کودکی، تاکید کرد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، در متن پیام دکتر "بهمن ناظم زادگان"، آمده است:

Power Your Life

مهربانی با قلب – نیروبخش زندگی

هفتم مهرماه روز جهانی قلب، فرصتی برای یادآوری مخاطرات و عوارض بیماری های قلبی عروقی و ضرورت بسیج همگانی برای مبارزه با این بیماری هاست، بیماری های مزمنی که امروزه باعث مرگ بیش از 17 و نیم میلیون نفر در دنیا شده و گمان می رود تا 15 سال آینده این میزان به 23 میلیون نفر برسد. بیماری هایی که نخستین علت مرگ در دنیا و در استان پهناور ما است و 36 و دو دهم درصد از افراد زیر 70 سال را به کام مرگ می کشاند و باعث ناتوانی در افراد کارآمد جامعه می شود و هزینه های هنگفتی را به جامعه و ملت شریف ما تحمیل می کند. از این رو بر عهده ماست که بستر پیشگیری از این بیماری ها را از دوران کودکی فراهم آوریم. اطلاع رسانی و آگاهی به مردم در زمینه پیشگیری از این بیماری ها با رعایت رژیم غذایی سالم، تحرک بدنی کافی، ترک دخانیات از یک سو و از سوی دیگر استقرار پزشک خانواده و مشاوره در زمینه بیماری های زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی از جمله دیابت، اختلال چربی های خون و فشارخون بالا و اندازه گیری خطر 10 ساله حوادث قلبی می تواند از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند. بنابراین بیاییم بر اساس شعار امسال " مهربانی با قلب – نیروبخش زندگی"، همگی دست به دست هم دهیم، با قلب خود مهربان باشیم و همه جا و همه وقت به سلامت آن بیندیشیم.

دکتر بهمن ناظم زادگان

مدیرگروه مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز