بیشتر بدانیم: با 7 عامل در کمین سلامت قلب خود آشنا شویم!

هر ساله حدود 32 ميليون مورد سكته قلبي و مغزي در دنيا رخ مي دهد كه باعث مرگ بيش از 17 ميليون نفر مي شود و انتظار مي رود اين ميزان تا دو سال ديگر 17 درصد افزايش پيدا كند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: علت بيش از 39درصد مرگ در کشور، بيماري هاي قلبي عروقي به شمار می رود و و از اين ميزان، 19 و نیم درصد مربوط به سكته قلبي، 9 و سه درصد سكته مغزي و 10درصد باقيمانده مربوط به ساير بيماري هاي قلبي عروقي است.

"سارا جوادپور"، افزود: برخی افراد بيشتر در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي هستند و این افراد، باید با طراحي و اجراي برنامه هاي پيشگيري و كنترل بيماري های قلبي عروقي به سلامت خود كمك كنند.

او مهمترين عوامل خطر بيماري هاي قلبي عروقي قابل اصلاح را مصرف دخانيات، اضافه وزن و چاقي، فشارخون بالا، اختلال چربي خون LDL (كلسترول بد) بالا و يا HDL (كلسترول خوب) پايين، فشارهاي رواني (استرس)، فعاليت بدني ناكافي، رژيم غذايي نامناسب (مصرف غذاهاي پرچرب، پر انرژي، پرنمك و مصرف كم ميوه و سبزي) برشمرد.

این کارشناس قلب و عروق، بر کنترل فشارخون، چربي خون به ويژه كلسترول و قند خون، وزن مطلوب، انجام ورزش و فعالیت بدنی کافی و منظم، پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، رعايت رژيم غذايي متناسب و معاینات منظم پزشکی، تاکید کرد.