به بهانه 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون: فشار خون بالا عامل 47 درصد بیماری های ایسکمیک قلب است

به بهانه 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون:
 فشار خون بالا عامل 47 درصد بیماری های ایسکمیک قلب است
فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن با رعایت رژیم غذایی سالم، تحرک بدنی کافی، ترک دخانیات و متعادل کردن وزن و همچنین چکاپ سالانه بسیار قابل پیشگیری و کنترل می باشد.
به گزارش خبرنگار وب دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس قلب و عروق دانشگاه در این خصوص گفت: امروزه، افزایش فشار خون یکی از مهم ترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا می باشد و این اهمیت ناشی از شیوع بالای آن و ارتباط آن با بیماری های قلبی عروقی است.
صغری جوادپور افزود: بر اساس آمار های سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می شود تا سال 2025 شیوع فشار خون 60 درصد افزایش یابد و به 56/1 میلیارد نفر برسد. فشار خون بالا عامل 54 درصد سکته های مغزی و 47 درصد بیماری های ایسکمیک قلب است.
وی اظهار داشت: طبق آخرین آمار بیش از 16درصد جمعیت 14 تا 65 سال کشور دارای فشار خون بالا هستند و این میزان در استان فارس 26/18 درصد است که انتظار می رود با بالا رفتن   متوسط سن جامعه و افزایش چاقی این میزان افزایش یابد.
جوادپور بیان کرد: فشار خون بالا برخلاف آن که به آسانی قابل تشخیص است ولی غالبا بدون علامت می باشد و در صورتی که کنترل نشود عوارض مرگباری از جمله سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی و صدمات چشمی را به دنبال خواهد داشت.
وی تصریح نمود: از عوامل خطر فشار خون بالا چاقی، کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم (مصرف بالای نمک، چربی و غذاهای فراوری شده)، مصرف دخانیات و الکل، مصرف بعضی داروها مثل قرص های پیشگیری از بارداری، بعضی بیماری ها مثل مشکلات کلیوی یا تیرویید، دیابت و بعضی از عوامل غیر قابل اصلاح مانند سن، جنس، ژنتیک و سابقه خانوادگی می باشد.
جوادپور گفت: دانستن این نکته ضروری است که فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن با رعایت رژیم غذایی سالم، تحرک بدنی کافی، ترک دخانیات و متعادل کردن وزن و همچنین چکاپ سالانه بسیار قابل پیشگیری و کنترل است.
وی افزود: در پایان یادآور می شود شعار امسال روز جهانی سلامت ارتباط بین فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی بخصوص فیبریلاسیون دهلیزیکه در آن ضربان و آهنگ قلب نامنظم می شود را ذکر می کند و بر این نکته تاکید دارد که در هنگام اندازه گیری فشار خون نبض نیز لمس شود تا از منظم بودن و نیز تعداد طبیعی آن اطمینان حاصل شود.
جوادپور اظهار داشت: در فیبریلاسیون دهلیزی دو حفره فوقانی قلب یعنی دهلیزها فاقد ضربان مطلوب می باشند و به جای ضربان منظم و الگوی طبیعی به شکل نامنظم و تند منقبض می شوند. این مشکل منجر به سایر مشکلات ریتم قلبی، خستگی مزمن، نارسایی قلبی و بدتر از همه افزایش احتمال سکته مغزی می شود.