۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی فارس
29 دی
روز ملی هوای پاک
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نامگذاری بیست و نهم دی به نام روز ملی هوای پاک، گفت: امسال این روز با شعار «هوای پاک، اقدام و عمل» در ایران گرامی داشته می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نامگذاری بیست و نهم دی به نام روز ملی هوای پاک، گفت: امسال این روز با شعار «هوای پاک، اقدام و عمل» در ایران گرامی داشته می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» با بیان اینکه در دنیا برای جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می شود، افزود: در ایران نیز بحران آلودگی هوا، مسوولان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا برای ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال 1374 روز 29 دی را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام کنند.

او افزود: پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعت و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود، همچنین تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال سنگ، نفت و گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد، فرآورده های مضر و زیان بخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسان ها را تهدید می کند.

معاون بهداشت دانشگاه با تاکید بر اینکه کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است و این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد، افزود: استفاده از حمل و نقل عمومی، تنظیم موتور خودروها، احداث فضای سبز، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، ترک دخانیات و بازیافت مواد، همه به داشتن هوای پاک کمک می کند.

دکتر همتی گفت: مادران باردار، کودکان، افراد سالخورده و بیماران قلبی عروقی گروه های در معرض خطر در مقابل آلودگی هوا هستند.

او از شهروندان خواست تا در شرایط بحران آلودگی هوا از تردد در محدوده های مرکزی و پرترافیک شهرها پرهیز کنند، از فعالیت کودکان در محیط های باز جلوگیری شود و افراد مسن یا افراد با بیماری های قلبی ریوی نظیر آسم، برونشیت مزمن و نارسایی قلبی از منزل خارج نشوند./105

پایان خبر

تاریخ:
1398/10/28
تعداد بازدید:
41
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal