معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی فارس
28 مهر
روز جهانی پوکی استخوان
پوکی استخوان بیماری خاموشی است که تا عوارض آن بروز نکند، شناسایی نمی شود، بنابراین شناسایی موارد ابتلا، تشخیص و ثبت شکستگی های اولیه بسیار مهم است.

در ایران تقریبا 70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان یا استئوپروز هستند.

کاهش شیوع پوکی استخوان در جمعیت، به میزان حداقل 10 درصد سال پایه تا پایان برنامه ششم توسعه، یکی از وظایف مرتبط با حوزه مدیریت بیماری های غیرواگیر تعیین شده است، به همین دلیل 20 اکتبر هر سال برابر با 28 مهر ماه، روز جهانی پوکی استخوان نام گذاری شده است.

پوکی استخوان بیماری خاموشی است که تا عوارض آن بروز نکند، شناسایی نمی شود، بنابراین شناسایی موارد ابتلا، تشخیص و ثبت شکستگی های اولیه بسیار مهم است.

افزایش سن، سابقه خانوادگی، یائسگی در زنان، تغذیه نامناسب و مصرف مشروبات الکلی و مصرف بی رویه داروهای کورتونی از علل ابتلا به پوکی استخوان است.

این بیماری بدون علامت است و تا وقتی که شکستگی ایجاد نشود، در فرد مبتلا به پوکی استخوان هیچ علامتی دیده نمی شود، شایع ترین مشخصه این بیماری شکستگی های خود به خود در نقاط مختلف بدن است.

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در مچ دست، مهره های ستون فقرات و لگن رخ می دهد که شکستگی لگن از بقیه مهم تر است، زیرا باعث ناتوانی، وابستگی و حتی مرگ افراد می شود و سالانه 20 درصد موارد شکستگی لگن، سبب مرگ افراد مبتلا می شود.

 
تاریخ:
1398/07/28
تعداد بازدید:
243
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal