معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی فارس
همراه با پویش ملی سرطان پستان/ بخش7
پویش ملی سرطان سینه، از نهم مهر، در سراسر کشور آغاز شده و به مدت یک ماه، با اجرای برنامه های آموزشی و ارائه خدمات غربالگری، ادامه دارد.
همراه با پویش ملی سرطان پستان/ بخش7

پویش ملی سرطان سینه، از نهم مهر، در سراسر کشور آغاز شده و به مدت یک ماه، با اجرای برنامه های آموزشی و ارائه خدمات غربالگری، ادامه دارد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دست اندرکاران نظام سلامت در این مدت می کوشند به کمک برنامه های اطلاع رسانی در قالب یک پویش ملی، زمینه های پیشگیری و تشخیص زودهنگام این بیماری را فراهم آورند.

به همین مناسبت، در طول روزهای برگزاری این پویش ملی، می توانید مفاهیم آموزشی در خصوص بیماری سرطان سینه را دنبال کنید.

ترشحات نوک پستان

ترشح از نوک پستان اغلب به دنبال بیماری های خوش خیم پستان ایجاد می شود. با وجود اینکه ترشحات نوک پستان در اغلب موارد با سرطان پستان همراه نیست، اما به علت احتمال وجود سرطان در همراهی با این علامت، بررسی دقیق آن ضروری است.

به طور معمول، ترشح از هر دو پستان و از مجاری متعدد، از یک اختلال هورمونی، مصرف دارو و یا تغییرات فیبروکیستیک ناشی می شود. در این موارد، بررسی هورمونی بیمار، گرفتن شرح حال، مصرف داروها و استفاده از روش های تشخیصی مختلف با توجه به شرح حال و معاینه کمک کننده خواهد بود. این مساله مورد توجه است که ترشح مختصر شیری رنگ به مدت چند سال، بدون بیماری خاصی در پستان زنان چند زا وجود دارد. ترشخ خونی خود به خود که از یک پستان و یک مجرا خارج شود، احتمال بیشتری برای وجود سرطان پستان دارد و شک به سرطان را افزایش می دهد.

طبق مطالعات انجام شده، ترشح خونی یک طرفه پستان دپنج تا 20 درصد بیماران ممکن است به دلیل سرطان پستان باشد. در بقیه موارد، ممکن است نشانی از وجود یک یا چند ضایعه کوچک خوش خیم در مجاری پستان
( پاپیلوما) و یا تغییرات فیبروکیستیک و یا اتساع مجاری پستان باشد. ترشحات پستان می تواند به رنگ های مختلف سفید، قهوه ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز یا بدون رنگ مشاهده شود. ترشح ناشی از سرطان پستان اغلب خون واضح و یا خونابه ای است. آزمایش بررسی سلولی از ترشحات پستان، برای اثبات سرطان قابل اعتماد نیست. سن بالا و وجود هر گونه توده همراه با ترشحات پستان شک به وجود سرطان را افزایش می دهد. محل مجرایی که ترشحات مشکوک از آن خارج می شود اغلب با جایگاه ضایعه اولیه مرتبط است و اغلب فشار بر همان ربع پستان باعث خروج ترشح می شود.

ترشحات مشکوک به سرطان:

- خونی یا آبکی

- خود به خودی و بدون فشار

- از یک پستان و از یک مجرای نوک پستان

- همراه با توده

- پس از یائسگی

تاریخ:
1398/08/01
تعداد بازدید:
237
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal