معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی فارس
18 لغایت 24 آبان ماه
هفته ملی دیابت
طی سال های اخیر، افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، در حال حاضر 8.8 درصد افراد بالای 20 سال، یعنی 425 میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت در دنیا وجود دارد

طی سال های اخیر، افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، در حال حاضر 8.8 درصد افراد بالای 20 سال، یعنی 425 میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت در دنیا وجود دارد.

براساس نتیجه «طرح ملی بررسی عوامل خطر» از هر 10 نفر بالای 30 سال در استان فارس، یک نفر مبتلا به دیابت است؛ بنابراین برآورد می شود که بیش از 225 هزار نفر در استان مبتلا به دیابت هستند.

در حوزه شناسایی، در قالب مراقبت های ادغام یافته، تاکنون بیش از 160 هزار بیمار یعنی 71 درصد بیماران مورد انتظار شناسایی و تحت مراقبت خدمات پزشک خانواده قرار گرفته اند.

افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در راستای اصلاح شیوه زندگی و همچنین ارتقای خدمات در راستای درمان مناسب و کاهش بروز عوارض اهداف مهمتری هستند که از طریق برنامه هایی همچون توانمندسازی تیم ارایه خدمات اعم از پزشک خانواده، بهورز و مراقب سلامت، تقویت نظام ارجاع به سطوح تخصصی، تجهیز مراکز و آموزش بیماران و خانواده دنبال می شود.

همگام با این خدمات، اطلاع رسانی و حساس سازی در زمینه اهمیت بیماری دیابت، همزمان با هفته ملی دیابت، هجدهم تا بیست و چهارم آبان در قالب برنامه های فرهنگی، آموزشی و ارایه خدمات مراقبتی در سطح تمامی مناطق روستایی و شهری انجام می شود. 

با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع دو به عهده دارند، به همین جهت شعار روز جهانی دیابت «از خانواده خود محافظت کنیم» است که لازم است ارتقای آگاهی خانواده ها در پیشگیری و مراقبت از دیابت به عنوان یکی از اهداف مهم مورد توجه قرار گیرد.

تاریخ:
1398/08/18
تعداد بازدید:
254
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal