معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی فارس
تاکید بر اهمیت توجه به بیماری های غیرواگیر در آخرین روز برگزاری کارگاه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر/ بسیج ملی کنترل فشارخون بالا یک حرکت بزرگ ملی بود
آیین پایانی کارگاه سه روزه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر صبح امروز هفتم آذر، برگزار شد.
آیین پایانی کارگاه سه روزه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر صبح امروز هفتم آذر، برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین روز برگزاری کارگاه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر در ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزاری اینگونه نشست ها و برنامه ها را زمینه ای مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات بین وزرات بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عنوان کرد.

دکتر «افشین استوار» با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای میزبانی این کارگاه سه روزه، از تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای اجرای موفق و خوب بسیج ملی کنترل فشارخون بالا تقدیر کرد و افزود: اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون بالا یک حرکت بزرگ ملی بود و برگزاری این قبیل برنامه ها می تواند دستاوردهای بزرگی برای نظام سلامت کشور داشته باشد.

 

او با اشاره به اندازه گیری فشارخون 30 میلیون نفر در این بسیج ملی، اضافه کرد: یکی از دستاوردهای اصلی و مهم بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، برجسته شدن اهمیت بیماری های غیرواگیر در همه سطوح جامعه است و این بسیج ملی کمک کرد تا همه اقشار جامعه اعم از مردم، مسوولان، سیاستگذاران و گروه های مرجع کشور از اهمیت بیماری های غیرواگیر آگاه شوند.

دکتر استوار در ادامه بر توجه بیشتر به بیماری های غیرواگیر و جدی گرفتن این بیماری ها تاکید کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون بالا همچنین نشان داد که نظام شبکه، ظرفیت اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر را دارد و بدون نظام شبکه رسیدن به دستاوردهای این بسیج ملی امکان پذیر نبود.

او اظهار امیدواری کرد در آینده برنامه ها و کارهای بیشتری در حوزه های مختلف بهداشت و پیشگیری از بیماری ها انجام شود.

بیماری های مزمن تنفسی؛ سومین علت مرگ و میر ناشی از بیماری ها

رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این کارگاه از اجرای برنامه کنترل بیماری های مزمن تنفسی در هفت دانشگاه علوم پزشکی کشور به صورت پایلوت خبر داد.

 

دکتر «مهدی نجمی» افزود: بیماری های مزمن تنفسی در گذشته چهارمین علت مرگ و میر ناشی از بیماری ها بوده است اما در حال حاضر، به سومین علت مرگ و میر ناشی از بیماری ها تبدیل شده است.

او با بیان اینکه حدود 6 تا 7 درصد جمعیت کشور دچار علائم مربوط به بیماری آسم هستند، اضافه کرد: هدف کلی از اجرای برنامه کنترل بیماری های مزمن تنفسی پیشگیری و کنترل آسم و کاهش عوارض ناشی از آن است.

رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تشخیص بیماری آسم یک قضاوت بالینی است و باید از سوی پزشک انجام شود، اهداف اختصاصی این برنامه را شناسایی و تشخیص صحیح بیماران مبتلا، درمان مناسب بیماران، پیگیری و مراقبت بیماران، آموزش و توانمندسازی بیماران برای خودمراقبتی و آموزش افراد در معرض خطر ابتلا به آسم برشمرد. 

 

دکتر نجمی مهمترین علامت آسم را سرفه بیش از چهار هفته عنوان کرد و آموزش بیماران برای مشارکت در درمان بیماری آسم را در این زمینه مهم خواند.

کارگاه آموزش تقویت نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر، پنجم تا هفتم آذر با مشارکت وزارت بهداشت و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور مسوولان و مدیران وزرات بهداشت و مدیران بیماری های غیرواگیر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، در شیراز برگزار شد./102

پایان خبر
تاریخ:
1398/09/07
تعداد بازدید:
116
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal