متن استاتیک شماره 63 موجود نیست

02 مرداد 1403

  • 1403/03/21
  • - تعداد بازدید: 148
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
برای نخستین بار در کشور و به همت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛

شیر های اهدایی مادران از بانک شیر مادر بیمارستان حضرت زینب (س)، به زاهدان ارسال شد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ارسال شیر اهدایی مادران از بانک شیر مادر بیمارستان حضرت زینب (س) به بانک شیر مادر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «عباس رضاییان زاده» ضمن اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه اهدای شیر مادران، همیشه در کشور پیشتاز بوده است، گفت: در مرداد سال 1398 نخستین بانک شیر مادر در جنوب کشور با هدف نجات جان نوزادان نارس و نوزادان بستری در بخش های مراقبت ویژه نوزادان، در بیمارستان حضرت زینب (س) راه اندازی شد.

او ادامه داد: خوشبختانه با تبلیغات گسترده و تلاش مشاوران شیر مادر در سطح دانشگاه، تعداد مادران اهدا کننده شیر مادر افزایش یافت و مقادیر قابل توجهی شیر مادر به بانک شیر اهدا شد.

دکتر رضاییان زاده افزود: به دلایل بسیاری ممکن است که شیرخواری از شیر مادر محروم باشد؛ به عنوان نمونه، مادری که بیماری صعب‌العلاج داشته باشد از شیردهی به نوزاد منع می‌شود و یا یک اتفاق شایع در بین مادرانی که زودتر از موعد، فرزند خود را به دنیا می‌آورند و لازم است نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان«NICU» بستری شود، این است که امکان دارد در روزهای نخست پس از تولد، این مادران به دلیل استرس، شیرشان کم شود و یا شیردهی موفقی نداشته باشند.

این مقام مسوول در دانشگاه ادامه داد: پس از اعلام نیاز دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به شیرهای اهدایی به منظور استفاده در بخش های مراقبت ویژه نوزادان، شیرهای مازاد بر نیاز بانک شیر ، به صورت هوایی به بانک شیر مادر دانشگاه زاهدان ارسال شد.

او در ادامه توضیح داد: مادرانی که شیرخوار کمتر از یکسال دارند و شیرشان  اضافه است، پس از بررسی‌ها و آزمایش‌های تخصصی سلامتی برای اطمینان از عدم بیماری نظیر عدم ابتلا به ایدز «HIV»، هپاتیت و دیگر عفونت‌ها، این شیر اضافه را به بانک شیرمادر اهدا می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: در بانک شیر، فرآیندهایی از جمله پاستوریزه کردن روی شیر انجام می‌شود تا مطمئن شوند، شیر آلودگی میکروبی ندارد و در نهایت فریز و نگهداری می‌شود تا برای نوزادانی که نیازمند دریافت شیر هستند، استفاده شود.

دکتر رضاییان زاده از همکاری مجموعه فرودگاه بین المللی شهید آیت الله دستغیب شیراز و مدیریت هواپیمایی آسمان در انجام این امر خداپسندانه نیز، قدردانی کرد.

پایان خبر

  • گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
  • کد خبری : 103404
کلیدواژه